Andres Anvelt Võrumaa Teatajas: Korruptsioon on vargus meie kõigi tagant

Foto: Võrumaa TeatajaRiigikogu korruptsioonikomisjoni esimees Andres Anvelt rääkis Võrumaa Teatajale, mis on korruptsioon ja kuidas selle narkomaaniaga sarnaneva nähtusega võidelda.

Andres Anvelt, seletage lihtsas keeles, nii et ka tädi Maali aru saaks, mis on korruptsioon.

AA: Korruptsioon pole kindlasti ainult see, mis kirjas karistusseadustikus. Võib öelda, et see on sotsiaalne nähtus. Lihtsam on öelda, mis ei ole korruptsioon. Kõige lihtsamas keeles väljendatuna on see avaliku teenuse aus pakkumine ja avalikus suhtes aus käitumine.

Mida see aus käitumine tähendab?

AA: See tähendab seda, et avaliku teenuse pakkuja peab käituma õiguspäraselt ja õiglaselt. Otsuseid ei tehta isiklikust või erakondlikust huvist tulenevalt. Näiteks kui keskvõim eelistab neid omavalitsusi, kus on võimul nende oma erakond, siis see loob ebavõrdse olukorra ega ole kindlasti aus käitumine.

Võrumaa Teatajas oli hiljuti juttu Lõuna-Eesti haigla haldusjuhist Jaak Kokkast, kes on ühtlasi ehitusettevõtte Selista juhatuse liige. Haiglas on parajasti käimas riigihange, mille kaks sõelale jäänud pakkujat on Semuehitus ja Tartu Merko, mille allhankija on olnud Selista. Kokka on hankekomisjoni liige ja tal on võimalus teha kõik, et võidaks tandem Merko-Selista. Kuidas hindate, kas see on korruptsioon?

AA: Kindlasti ei ole see läbipaistev käitumine. Kas see ka karistusseadustiku mõttes korruptsioon on, peaks selgitama uurimine, kuid seda võib öelda küll, et esmapilgul võib siin korruptsiooniriski olla küll. Aus käitumine ei ole see, kui tegutsetakse avalikus ruumis erahuvides.

Teine näide. Võrumaa Teataja paljastas hiljuti Selista juhi Indrek Klampe lähedased suhted Võru kriminaalteenistuse juhi Meelis Saarepuuga. Päev pärast artikli ilmumist korraldas Saarepuu naine, sama prefektuuri majanduskuritegude uurija Võrumaa Teataja toimetuses läbiotsimise. Kuidas kommenteerite?

AA: Siin tundub kahtlaselt palju kokkusattumusi …Politseijuhina ma kindlasti sekkuks asja selgitamisse, kui selline versioon on püsti pandud. Nii paljud kokkusattumused võivad kahjustada uurimise mainet. Selliseid kahtlusi võiks maandada näiteks distsiplinaarjuurdlusega.

Veel üks näide. Võru endine maavanem Ülo Tulik on mitmel moel soodustanud oma väimehe, Selista juhi Indrek Klampe ettevõtlust. Tuliku maavanemaks oleku ajal sai Klampe erastada endisel tööstusalal seitse hektarit maad, sealsed suvilaomanikud ei saanud aga isegi kümmet ruutmeetrit. Linnapeana sõlmis ta oma väimehega tehingu, millega linn ostis Klampelt ära selle piirkonna tänavatealuse maa, kohustudes ehitama sinna tänava. Mida sellest arvate? Ülo Tulik ise ütleb, et soodustas ettevõtlust.
AA (naerdes): Ei no ettevõtlust peab muidugi ka soodustama, aga teisalt peab inimesi võrdselt kohtlema. Mina pöörduks nende suvilaomanike asemel halduskohtusse. Midagi ei ole teha, Eesti on kohati külakogukond, see on meie häda ja viletsus. Riske on palju. Teistpidi paneb see jälle suurema lootuse sellele, et korruptsiooni mõistetakse laiemalt.

Loe täispikka intervjuud siit.

Leave a Reply

*

SDE
SOTSIAALMEEDIA