Anvelt: komisjon ei saa anda elamisloaskandaalile õiguslikku hinnangut

Riigikogu korruptsioonivastase seaduse kohaldamise erikomisjon ei leidnud ei Siim Kabritsa ega ka Indrek Raudse tegevuses otsest seaduserikkumist, komisjoni esimehe Andres Anvelti (SDE) sõnul ei saa aga komisjon juhtunule õiguslikku hinnangut anda.
Kuigi olemasolevaid seadusi pole rikutud, pidas komisjon taunitavaks Indrek Raudse osalemist äritegevuses, mis võis tekitada huvide konflikti tema riigikogu liikme staatusega, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

Anvelt ütles, et komisjon ei saa anda õiguslikku hinnangut ning komisjoni töö kokkuvõte annab hinnangu poliitikute käitumisele elamislubadega kaubitsemisel. Tema sõnul on poliitikutel tavakodanikust rohkem infot ja võimalus mõjutada protsesse.

“Nendel on ka võimalus mõjutada elamislubade või välismaalaste seadusega seotud protsesse palju lihtsamini kui nn ärimes Nossovil, kes tegeleb selle äriga kas Tallinnas või Narvas. Me oleme ajalehtedest lugenud, et selliseid ärisid on päris palju Eestis,” sõnas Anvelt.

Ta lisas, et tegi ettepaneku lülitada küsimus ettevõtlusega seotud elamislubade kvoodi suurendamisest elamislubade temaatikaga tegeleva uue uurimiskomisjoni päevakorda. Selle uurimiskomisjoni moodustamist arutab riigikogu homme.

“Meil jäi lõpuni selgusetuks, kuidas elamislubade kvoot tõusis ettevõtlusega tegelemiseks 120-lt 180-le. Mingisugust otsest koosoleku protokolli selleks ette näidata ei olnud,” nentis Anvelt.

Riigikogulased küsisid peaministrer Andrus Ansipilt valitsuse seadusandliku initsiatiivi kohta, et selliseid juhtumeid saaks edaspidi vältida.

“Siseministeerium kaalub nõuete kehtestamist näiteks juhtorgani liikme tasu suurusele, inimese enda varasemale tegevusele ja eelnevale majandustegevusele,” sõnas Ansip.

Riigikogu korruptsioonivastase seaduse kohaldamise erikomisjon teeb aga ettepaneku võtta vastu uus ja praegu kehtivast selgem korruptsioonivastane seadus ning kaaluda ka riigikogulase eetikakoodeksi koostamist.

Allikas: ERR

Leave a Reply

*

SDE
SOTSIAALMEEDIA