Anvelt: pigem 10 süüdlast vabaduses, kui üks süütu kinnimajas

Riigikogu õiguskomisjoni liikme Andres Anvelti (SDE) veendumusel peab Euroopa vahistamismäärust käsitledes kindlasti vältima olukordi, kus vangi võib sattuda süütu inimene. Uurijate lohakuse tõttu tuleb seda aga siiski kahjuks ette.
ETV saates “Pealtnägija” kajastust leidnud narkoparuniks tembeldatud ja üheksaks kuuks Soome vanglasse pandud Neeme Lauritsa juhtumi kohta ütles endine kriminaalpolitseinik, et kuigi selliseid juhuseid juhtub harva, nagu ka siseriiklikuid alusetuid vahistamisi, juhtub neid ikka ja tegu on nende puhul enamjaolt uurijate pealiskaudsuse või vahest ka lohakusega. “Kindlasti mängib siin olulist rolli prokuratuuri järelevalve uurijate toimingute ja taotluste üle. Ka siin peab kehtima printsiip, et pigem 10 süüdlast vabaduses, kui üks süütu kinnimajas,” ütles Anvelt ERR-i uudisteportaalile.

Anvelt rõhutas, et keegi ei käsi Eesti uurijatel pimesi tööd teha ning alati on võimalik küsida täiendavat informatsiooni.

Euroopa vahistamismääruse selgituseks ütles Anvelt, et see baseerub Euroopa riikide kohtusüsteemide omavahelisel usaldusel. Samas märkis ta, et kui Eestis taotletakse siseriiklikult oma inimese vahistamist, siis ei ole ka aluseks mitte inimese süü üle otsustamine, vaid tema võimaliku uurimisest eemalehoidmise ära hoidmine. “Sama olukord on Euroopa vahistamismääruse puhul. Taotlus, mis saadakse, ei räägi tõendamisasjaoludest, vaid vajadusest isik kinni pidada ja eeluurimisele ning kohtusse toimetada.”

Anvelt lausus, et üldjuhul peab aus kodanik saama rahulikult magada, kuid alati tasub arvestada, et kuskil on olemas keegi, kes tahaks näiteks meie identiteeti ära kasutada. “See võimalus tekib sellisel kurjategijal esmaselt meie lohakusest. Samuti peab mõtlema, kes on su “sõbrad” ja millega nad sind üllatada võivad,” rääkis Anvelt.

Kindlasti peab aga Anvelti arvates iga sellise juhtumi korral nagu “Pealtnägijas” kajastati, võtma endale koheselt seadusliku esindaja ehk advokaadi. “Kahjuks selle saatelõigu kangelane seda vähemalt alguses ei teinud ja esindas ennast ise. Kui sa ei ole jurist, siis on see sama ohtlik kui mittearstil hakata endal pimesoolt eemaldama. Kui olete oma süütuses kindel, siis saavutate kindlasti ka õigluse ning ka kõik õigusabikulud heastatakse riigi poolt.”

Allikas: ERR

Leave a Reply

*

SDE
SOTSIAALMEEDIA