Anvelt: politseil ei ole elamislubadega seoses midagi hõisata

Siseminister Ken-Marti Vaheri hinnangul olid elamislubade kuritarvitused võimalikud puuduliku välismaalaste seaduse ning ka politsei- ja piirivalveameti (PPA) ebapiisava kontrolli tõttu. Ka riigikogu korruptsioonikomisjoni esimehe Andres Anvelti sõnul ei ole PPAl põhjust hõisata.

Minister Ken-Marti Vaher kinnitas täna riigikogu korruptsioonivastase seaduse kohaldamise komisjonile, et Nikolai Stelmachi ja Indrek Raudse elamisloaärist ta ei teadnud ning sügisene elamislubade piirarvu suurendamine valitsuses oli tol hetkel põhjendatud ja motiveeritud samm, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

Andres Anvelt ühe kohtumise pinnalt hinnanguid andma ei kiirustanud, kuid kinnitas, et komisjon sai mitmed olulised vastused. “Olemata veel 100 päevagi siseminister, oli tema konkreetne tegevus juulikuus, kui ta piiras ära teatud kahtlase taustaga elamislubade kvoodi. Ma arvan, et selles osas teadis ta väga hästi, mis toimus. Mis puudutab erakonnakaaslaste tegevusse, siis siin on mul väga raske hinnata, meile ta täna väitis, et tal see teadmine puudus,” selgitas Anvelt.

Ministri kinnitusel said elamislubade kuritarvitused võimalikuks puuduliku välismaalaste seaduse tõttu, aga ka seepärast, et politsei- ja piirivalveamet ei kontrollinud, kas elamisloa saanud inimesed ka tegelikult siin töö või äriga tegelevad.

“Kitsaskoht on kindlasti 2008. aastal vastu võetud seadus, mille kohaselt on mõningad nõuded, näiteks töötamise alus juhtorgani liikmena, liiga madalad. Need tuleks üle vaadata, need muudatused on ka ettevalmistamisel. Eks alati, iga seaduse puhul on oluline ka seaduse rakendamine, teenistuslik järelevalve viiakse läbi, et selgitada võimalikud kitsaskohad selles samas haldusmenetluses, elamislubade väljaandmise menetluses Eesti Vabariigis,” rääkis Vaher.

Anvelt vastas “Aktuaalse kaamera” küsimusele, kas ta ei karda vastutuse lükkamist ametkondadesse, et siin ei ole PPAl midagi hõisata. “Üks asi on poliitiline vastutus ja üks asi on komisjoni ülesanne jõuda selgusele, kas Raudne, Stelmach ja Kabrits said kuidagi mõjutada otsustusprotsessi. Mis puudutab väljaandmise ja järelkontrolli nõrkust, see on puhtalt ametkondlik küsimus. Siin ei ole mitte mingit kahtlustki kohe,” sõnas ta.

Allikas: ERR

Leave a Reply

*

SDE
SOTSIAALMEEDIA