Anvelt: prokuratuur lihtsalt kehitas õlgu

Reformierakonna rahastamise kriminaalasja kohtusse viimine oleks toonud selgust kogu erakondade rahastamisega seonduvasse õigusruumi, leidis riigikogu õiguskomisjoni liige Andres Anvelt (SDE).

«Mingil määral võis sellist otsust ette oodata, aga see oli puhtalt spekulatiivne. Tegelikult prokuratuur oma otsusega tegelikult kehitas lihtsalt õlgu ja jättis kogu selle protsessi ilma õigusliku lahenduseta,» ütles Anvelt Postimehele.

«Kahtlused jäid tegelikult üles, sest kahtlused oleks saanud maha võtta ainult kohus, prokuratuur seda aga praegu ei teinud. Nii nagu ta oma lakoonilises pressiteates ka ütles, on ka õige, et see, mis ei ole tõestatud, on kahtlusaluse kasuks,» lausus Anvelt.

Tema hinnangul oleks võinud prokuratuur asjaga siiski kohtusse minna. «Ma ei ole küll kriminaalmenetluse materjale näinud, aga minu kui juristi jaoks ja ka poliitiku jaoks oleks olnud vajalik erakondade rahastamisega seonduva kohtulik käsitlus. Praegu jääb kogu see kuriteo paragrahv ehk erakondade rahastamise korra rikkumine jääb sama tühjana edasi õhku nagu ta tänasel päeval oli,» tõdes ta.
«Kui seal tõesti ei olnud mingisuguseid tõendeid, ei saa prokuratuur ka verd ninast välja meelitada.»

Anvelt arvas, et küllap oli prokuratuuril siiski liiga vähe tõendeid ja tunnistusi. «Kuigi mina kõrvaltvaatajana sain aru, et neid tunnistajaid käis prokuratuurist ja keskkriminaalpolitseist läbi palju ja palju, aga kuidas uurija ja menetleja neid hindas, ei oska kahjuks kommenteerida, kuna ei tea, mis nende tunnistuste sisuks oli.»

«Tegelikult jätab väljapoole veel enamgi kahtluseõuna üles see, kas uurimine sai olla objektiivne, kuivõrd see uurimise eest vastutav organisatsioon oli justiitsministeeriumi haldusalas. See ei tähenda, et mul oleks alust kahtlustada prokuratuuri kellegi surve all töötamises, aga ühiskondlikus õiglustundes tekitab see kahtlusi, kas saad uurida sinu üle administratiivset järelevalvet teostavat isikut. See jätab asjast mitte kõige selgema pildi,» arvas poliitik.

Anvelt nõustus, et erakondade rahastamisel on määritud maik juures. «Kohtuasi oleks toonud selgust – erakondade rahastamisega seonduvad küsimused on meil siin riigikogus ühest koosseisust teise nagu kuum kartul käinud. On olnud palju populismi, on proovitud lahendada selgete seadusmuudatustega, siis on need kehtivuse lõpetanud jne. Alati kohus, hinnates kogu abstraktset skeemi, pakub kõige paremaid lahendusi välja, aga see on minu isiklik arvamus. Kui seal tõesti ei olnud mingisuguseid tõendeid, ei saa prokuratuur ka verd ninast välja meelitada,» nentis Anvelt.

Riigiprokuratuur otsustas Reformierakonna rahastamisskeemide uurimiseks algatatud kriminaalmenetluse lõpetada, kuna kogutud tõenditest süüdistuse esitamiseks ei piisa. Juhtiv riigiprokurör Heili Sepp selgitas, et kuna kriminaalasjas kogutud tõendid ei võimalda kõrvaldada kahtlust selles, kas kahtlustatavad panid toime neile inkrimineeritud kuriteod, ning täiendavaid tõendeid koguda ei saa, siis ei ole süüdistuste esitamine võimalik.

Postimees

Leave a Reply

*

SDE
SOTSIAALMEEDIA