Anvelt: raha ei ole riigireetmises motivaatoriks

Endise tipp-politseiniku Andres Anvelti hinnangul ei ole riigireetmise puhul raha motivaatoriks, see on pigem protsessi osa, millega töö eest makstakse.

Andres Anvelt rääkis ETV saates “Ringvaade”, et iga riigi luureteenistuse jaoks on kompvek saada endale selline agent nagu võib kahtlustuse kohaselt olla Aleksei Dressen.

Kuigi Dresseni puhul on räägitud, et tema motiiviks võis oli raha, siis Anvelti hinnangul see ilmselt nii ei ole.

“Rahaline motiiv võib olla liikluspolitseinikul, võttes raha, et midagi kinni mätsida. Aga kui räägime julgeolekuametnikest, siis suur tõenäosus minu jaoks on see, et raha on pärastine protsessi osa, millega makstakse töö eest. Algus peab olema natukene sügavamal, mingis kompromiteerivas materjalis või mingites muudes mõjutustes, mis inimest sunnivad poolt vahetama, sest riigireetmise puhul räägime selgelt poole vahetamisest,” selgitas ta.

Anvelt rääkis, et niisuguste agentide puhul peaks meenutama, kust on pärit kapo ja politseiorganisatsioonid. “Ta on ehitatud üles 1980. aastate lõpu ja 1990. aastate inimestele. Ja välistada seda, et tookord lahkuvad Vene eriteenistused ei teinud kõike selleks, et nendesse julgeolekusüsteemidesse saada oma inimest, oleks naiivne. Fakt on see, et juba 1990. aastate alguses on teadlikult seda tööd tehtud, et Eesti tollal suhteliselt haavatavad julgeolekueriteenistused oleksid nende mõjuvõimuses,” selgitas Anvelt.

Allikas: ERR

Leave a Reply

*

SDE
SOTSIAALMEEDIA