Anvelt: riigieelarve ööistungeid väldiks vaid lastetoetuste tõstmine

Riigikogu Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) fraktsiooni liikme Andres Anvelti sõnul väldiks kolmapäeval algava riigieelarve teise lugemise käigus plaanitavaid ööistungeid vaid koaliotsiooni nõustumine lastetoetuste tõstmisega.

“Neid ei peaks tõstma 1. jaanuarist, võib ka poole aasta pealt. Aga paraku on aastad näidanud, et lastetoetused pole praeguse koalitsiooni prioriteet ja seega ööistungid kindlasti tulevad,” ütles Anvelt teisipäeval BNS-ile.

Ta lisas, et valitsuse jonn toetuste teemal on muutunud juba tragikoomiliseks. “Kümme aastat on lastetoetute summa olnud 19 eurot,” toonitas Anvelt.

Rahanduskomisjoni esimees Sven Sester (IRL) on öelnud, et muudatusettepanekud, mida komisjon ei toetanud, olid seotud selliste katteallikatega, mida polekski saanud toetada. Fraktsioonid ja riigikogu liikmed on esitanud eelnõule kokku 403 muudatusettepanekut.

Anvelti sõnul ei saa seekordse eelarve arutelu venitamise juures arvestada eelmistel aastatel väga aktiivne olnud Keskerakonnaga. “Siiani pole nad küll näidanud üles mingit vaimustust ja kuuldavasti on nad sõlminud koalitsiooniga kokkuleppeid – jutud käivad niinimetatud katuserahadest,” selgitas Anvelt opositsioonipartneri võimalikku käitumist algaval eelarvearutelul.

Riigieelarve teine lugemine on kolmapäeval riigikogu päevakorra esimene punkt. “Esmalt tulevad küsimuste voorud rahanduskomisjoni esimehele ja siis läbirääkimiste voor, kus on võimalik saadikutel sõna võtta. Kasutame kõiki võimalusi,” sõnas Anvelt.

Pärast küsimusi on läbirääkimised ja siis hakkab muudatusettepanekute läbihääletamine. Muudatusettepanekute läbihääletamisele kulub koos iga ettepaneku ees võetava vaheajaga 60 töötundi.

“Ka Keskerakonnal on muudatusettepanekuid ja eks siis näeb, kas nemad nõuavad nende läbi hääletamist,” rääkis Anvelt. Ta lisas, et ka sotsiaaldemokraadid saavad nõuda Keskerakonna muudatusettepanekute läbi hääletamist, küsides eelnevalt kümneminutilist vaheaega.

Kui koalitsioon peab kõigi muudatusettepanekute hääletamiste ajal riigikogu saalis olema, siis opositsioonile piisab saalis vaid paarist valvesaadikust. “Aga opositsioon peab ikka olema solidaarne ja vahepeal tuleb teha kohalolekukontrolle. Majas peab ikkagi olema,” lausus Anvelt.

Sotsdem.ee

Leave a Reply

*

SDE
SOTSIAALMEEDIA