Anvelt tahab VEB fondi afääri jaoks erikomisjoni

Ehkki võimalik kuritegu võib olla aegunud, aitaks uurimine tõde välja selgitada, leiab Anvelt.
Riigikogu erikomisjonide juhtimise kogemusega Andres Anvelt (SDE) leiab, et uurimiskomisjon on sisuliselt ainuke võimalus, millega saaks VEB fondi tõe välja selgitada.

Anvelt nentis, et prokuratuur ei saa VEB fondi puudutava vale kohta menetlust alustada, sest võimalik kuritegu on aegunud. Õigusteadlane Jüri Saar pakkus asja Delfile kommenteerides välja versiooni, et riigikontroll võib leida uusi asjaolusid, mis annaksid omakorda tööd ka riigiprokuratuurile. Kuid nii Saar kui ka Anvelt peavad selle tõenäosust üksnes teoreetiliseks.

Riigikogu uurimiskomisjonile on antud asja uurimiseks väga laiad volitused ja „vaibale” saab kutsuda ka kurikuulsa dokumendi 1995. aastal allkirjastanud Vahur Krafti, kes juhtis toona Eesti Panka. „Uurimiskomisjon saab kutsuda kõik asjaga seotud isikud jutule, nõuda dokumendid välja ja kaasata eksperte. Kui on finantsdokumendid, siis miks mitte kaasata Eesti Panga või finantsinspektsiooni inimesi? Samuti on võimalik anda ka ülesandeid politseile või prokuratuurile, selgitamaks mingeid asju, mida pole võimalik komisjonil teha,” ütles Anvelt.

Oodatakse riigikontrolli

Komisjoni loomise algatus võib kindlasti tulla sotsidelt, kuid kõigepealt oodatakse ära riigikontrolli hinnang, kes vaatab üle Eesti Panga eelmisel nädalal avaldatud VEB fondi auditi. „Kui sealt tuleb mingi hea idee, kuidas nad probleemiga edasi võiksid minna, siis uurimiskomisjon jääb esialgu selliseks tagatasku võimaluseks,” jätkas Anvelt ja lisas, et väga palju sõltub komisjoni loomise puhul ka sellest, milline on koalitsiooniparteide seisukoht.

Seda, kas erikomisjoni töö võiks kaasa tuua kriminaalasja, Anvelt esialgu oletada ei taha. „Nagu Jüri Saar ütles Delfis: kui piirduda sellega, et see toimus 1990-ndate alguses, siis on perspektiiv nukker. Aga kui arvestada sellega, et võisid olla mingid seotud tegevused tulevikus, siis see [võimaliku kuriteo] aegumine võib ka peatuda,” lisas ta. „Võib-olla kõige olulisem polegi see, et kedagi karistada, vaid oluline on see, et saaksime tõe teada. Nüüd, 20 aastat hiljem pole ehk tõesti mõtet kedagi vangitorni panna, kuid Eesti rahval peab olema selge, keda tulevikus saab usaldada.”

EPL

Leave a Reply

*

SDE
SOTSIAALMEEDIA