Anvelt: Venemaa kodakondsust pakkuv eelnõu on nagu uue relvaliigi katsetus

Sisuliselt annab Venemaa märku oma huvide leviala kohta ja ähvardava seaduseelnõu propageerimine mõjub inforuumis nagu uue relvaliigi avalik katsetus polügoonil, leiab tulevane justiitsminister Andres Anvelt kommenteerides Venemaal töötatavat seaduseelnõud, mis annaks kõigile kunagisel Venemaa keisririigi või Nõukogude Liidu territooriumil elavatele inimestele võimaluse Vene kodakondsus saada.

Oma siseriiklike kodakondsuspõhimõtete laiendamine nendele riikidele, kes keerulise ajaloo tõttu on eri põhjustel, enamikus vallutuslikel, pidanud kuuluma impeeriumi koosseisu, kannab endas pigem propagandistlikku iseloomu, kinnitab Andres Anvelt. Huvitav, kas seadus hakkab kehtima ka Alaska elanike ehk USA territooriumi kohta, mis on kunagi olnud Venemaa osa või on ta suunatud pigem Euroopa naabritele hoiatusena, küsib ta.

Eelnõu põhjal võiksid Vene kodakondsuse saada näiteks ka Soome elanikud, sest Soome kuulus enne iseseisvumist 1917. aastal Vene impeeriumi koosseisu, on Postimehe teatel vahendanud Yle Soome uudistele keskenduva venekeelse portaali Fontanka.fi teadet. Kodakondsuse saamise tingimuseks on vene keele oskus ja senisest kodakondsusest loobumine. Taotleja peab ka näitama, et on vene keele kandja, mis tähendab selle keele kasutamist pereringis ja muudes olukordades.

“Eesmärk ei ole kindlasti oma kaasmaalaste õiguste sisuline kaitse, sest demokraatlikes riikides ei tee seadused üldiselt vahet, kas on tegu kodaniku või alalise elamisloaga välismaalasega. Sellest vaatevinklist ei ole eraldi seadusel mingit mõtet,” selgitab Andres Anvelt. “Kindlasti on ka Soomes, nagu Eestiski inimesi, kes võivad sellistele üleskutsetele reageerida, sest infosõja tingimustes ei ole paukpadrunitel mõtet. Võib ainult arvata, et seaduse vastuvõtmisel reageerivad Venemaa naaberriikidest organiseeritult aktiivsed inimesed, kes soovivad selle seaduse järgi kodakondsust saada,” räägib ta. “Kindlasti ei ole see massiline, aga infosõjas saab edukalt kasutada võimendatult ka üksikjuhtumeid. Kokkuvõttes saabki öelda, et tegu on tüüpilise infosõjameetodiga, kus ähvardava seaduseelnõu propageerimine mõjub inforuumis nagu uue relvaliigi avalik katsetus,” ütleb Anvelt.

Õhtuleht

Leave a Reply

*

SDE
SOTSIAALMEEDIA