Anvelti sõnul kaitseb Savisaare laenu privaatsuse kaitse

Riigikogu korruptsioonivastase seaduse kohaldamise erikomisjoni esimees Andres Anvelt lausus, et Edgar Savisaar ei pea oma majanduslike huvide deklaratsioonis avaldama talle üle 200 000 euro laenanud eraisikute nimesid, sest tal on õigus hoida oma privaatsust.

Anvelt lausus, et seadus ei luba temal öelda, kellelt laenud võetud on. Savisaar omakorda on neid laene deklareerides tunduvalt hajutanud riske, aga praegu väljaöeldust enamat Savisaar avaldama ei pea. Vajadusel pääsevad laenuandjate andmetele ligi uurimisorganid, aga mitte avalikkus.

“Isikute privaatsus on Eesti riigis püha,” lausus Anvelt. Tema sõnul vastab taoline kord maailmas levinud praktikale.

Eraisikult laenajaid on Anvelti sõnul deklaratsioonide esitajate seas vähe, protsendina ühekohaline arv kõikidest deklaratsioonide esitajatest. Deklareerima ei pea kõiki eraisikult võetud laene, vaid üksnes vanas rahas üle 100 000 krooni ulatuvaid summasid.

Anvelt pidas seda õnnestunult valitud piiriks, sest alla selle summa olevad laenud ei tohiks ametniku käitumist mõjutada, üle selle minevad summad aga juba võivad seda teha. Samuti pidas ta mõistlikuks inimeste privaatsuse kaitsmiseks praeguse korra säilitamist.

Küll aga on järgmisel aastal kehtima hakkav uus korruptsioonivastane seadus praegusest karmim ja nõuab, et ametnik peab kirja panema ka tema enda tunnetatavad ohud ja sõltuvused, mis võiksid mõjutada tema otsuseid.

Delfi

Leave a Reply

*

SDE
SOTSIAALMEEDIA