Kiirlaenud saavad järgmisest aastast uued piirangud

Justiitsminister Andres Anvelti sõnul peaks järgmise aasta algusest jõustuma seadusmuudatus, mis sätestab kiirlaenulepingutele krediidikulukuse ülempiiri ja keelab tarbijavaidluste lahendamisel vahekohtute kasutamise.

Tänasel kohtumisel justiitsministeeriumiga osalenud huvigruppide esindajad nentisid, et kiirlaenu krediidikulukuse ülempiir, reklaamipiirangud ning tarbijakrediidifirmade järelevalve tuleb kehtestada üheaegselt, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

Justiitsminister Andres Anvelt kinnitas täna, et karmimad piirangud kiirlaenude andmisele tulevad kindlasti.

“Kui on olemas piirangud erinevates ministeeriumites, siis nad võiksid ka ühel ajal käima minna. See on päris tõsine argument ja seda peaks siis juba erinevate ministritega läbi rääkima, et kui me ühel poolt paneme krediidikulukesele piiri, siis oleks ka järelevalvemehhanismid toimivad,” lisas Anvelt.

Lisaks justiitsministeeriumi eelnõule on kavas kiirlaenuturgu karmistada ka majandusministeeriumis koostatud kiirlaenude reklaame keelustava seadusega ja rahandusministeeriumis arutatava järelvalve eelnõuga.

Pangaliit on veendunud, et kõige tähtsam oleks kehtestada kontroll laenuandjate üle. Eesti Pangaliidu juhatuse esimees Andreas Laane leidis, et kõige olulisem on järelvalve.

“Tegelikult turg on see, mis paneb asjad paika ja kui inimesed käituvad vastutustundlikult, siis me kõiki asju ei peakski reguleerima,” lisas ta.

Eesti Kaubandus-Tööstuskoja hinnangul peaks riik kõikide piirangute kehtestamist arutama ühise tervikuna. Näiteks kui krediidikulukuse määr on madal, ei kata see enam laenuettevõtete kulusid, mistõttu võib väikeste summade laenamine üldse ära kaduda.

Kaubandus-tööstuskoja õigusosakonna juhataja Marko Udras ennustas, et hakatakse rohkem laenama.

“Kui inimesele on 50 eurot vaja, aga seda teenust turul ei pakuta, siis ta laenab 150 eurot ja probleem võib muutuda veelgi suuremaks,” kirjeldas Udras võimalikke ohukohti.

Kiirlaene andva BestCredit OÜ tegevjuht Fred Sooläte kinnitas samuti, et piirmäära kehtestamine tooks kaasa väiksemate laenude kadumise.

“Me tõenäoliselt lõpetame väikelaenudega ja hakkame väljastama heameelega suuremaid laene ja pikemateks perioodideks. Kõik need probleemid on korraga vähemalt kolme ministeeriumi haldusalas ja see tähendab seda, et iga ministeerium tegeleb selle asjaga omas tempos. Meie ootus oli see, et kõiki neid meetmeid hakatakse menetlema ühes paketis,” märkis Sooläte.

Kiirlaenuvõtjaid on Eestis hinnanguliselt üle 100 000. Neist ligi 35 000 isikul on tekkinud laenu tagasimaksmisega raskusi. Kiirlaen on praegu trahvide järel kõige suurem maksehäirete tekitaja.

Uudised.err.ee

Leave a Reply

*

SDE
SOTSIAALMEEDIA