Lahuseluseadus on samm tolerantsema ühiskonna poole

Justiitsministeerium soovitab koos palju kirgi üles kütnud kooseluseadusega riigikogus vastu võtta ka mitte vähem vaidlusi te­kitava lahuseluseaduse. Mis see on ja mille poolest see kooseluseadusest erineb? Vastab justiits­minister Andres Anvelt.

Kooseluseadus reguleerib kahe inimese elu üheskoos. Kes peab lapse lasteaiast ära too­ma, kel on õigus autot kasuta­da, kes peseb nõud… Selliseid asju abieluseadus ei reguleeri. Kui abieluseadus on sõna otse­ses mõttes seadus, siis kooselu­seadus on töö sisekorra eeskiri. Ja lahuseluseadus reguleerib samu asju, kui lahus ollakse: kes peab lapse lasteaiast ära too­ma, kel on õigus autot kasuta­da, kes peseb nõud…

Oot-oot, kas need küsimused ei lõpe koos lahutusega?

Te ei saa asjast aru. Lahus­eluseadus kaitseb nende paari­de suhet, kes ei saa või ei taha lahutada, kuid ei saa või ei taha ka enam koos elada. Kui pere tahab elada lahus, on see tema õigus. Muide, seadusega antaks Eestis esimest korda samasoo­listele paaridele võimalus amet­likult lahus elada.

Ma saan aru, et kui inimene elab teisest inimesest lahus, on see ikkagi perekond?

Absoluutselt. See on lahus elav perekond. Ja kui inimene elab lahus mitmest inimesest, on tal mitu üksteisest lahus ela­vat perekonda. See võib esialgu keeruline tunduda, aga küll aeg kõik paika loksutab. Me seadustame inimeste võrdsed õigused lahuselule ja selle kaitsele. Jutt ei käi ju ainult partneritest.

Kellest veel?

Seadus võtab oma kaitse alla kõik, kes kellestki lahus tahavad elada. Näiteks tahavad vanemad elada lahus pojast, kes oma lär­makaid sõpru koju tassib ja pensipäeval raha välja pressib, või tahab poeg elada lahus vane­maist, kes hoiavad korterit kinni ja keelduvad välja kolimast. La­hus elada tahtjate õiguste pisendamine, laimamine ja nende vastu üles ässitamine on seadu­sega keelatud.

Õhtuleht 26.04.2014

Leave a Reply

*

SDE
SOTSIAALMEEDIA