Opositsioon: IRLi püüd Kama PPA juhiks suruda on läbipaistmatu ja kallutatud

Riigikogu õiguskomisjoni sotsidest liikme Andres Anvelti sõnul ei ole aktsepteeritav IRLi püüd suruda erakonnakaaslasest justiitsministeeriumi asekantslerit Priit Kama politsei-ja piirivalveameti juhiks.
Nimelt kirjutas tänane Eesti Päevaleht, et riigikogu õiguskomisjoni kõik liikmed peale komisjoni IRLi kahe liikme olid vastu mõttele lisada neljapäevase istungi kavasse võimalus PPA juhi kandidaadiga tutvumiseks.

Kuigi Anvelt haiguse tõttu komisjoni eilsel koosolekul viibida ei saanud, siis sellele vaatamata on mehe sõnul tema ja sotside seisukoht ühine: “Selline peadirektori esitamine ja läbisurumine on vastuolus igasuguse parlamentaarse kultuuriga, see on läbipaistmatu ja kallutatud. Kindlasti tahaks IRL oma inimese hästi kiiresti paika saada ja sellega lugeda olukord lahendatuks. Seetõttu on meie opositsiooni kohus seda protsessi kõigi võimalike demokraatlike võimalustega pidurdada,” ütles Anvelt Delfile.

Endise julgeolekutöötajana arvab Anvelt, et IRL ei taha tegelikult olukorda, kus riigi sisejulgeolek jääks pikemaks ajaks ilma otsese juhita, eriti kui juhi kohuseid peavad hakkama täitma inimesed, keda siseminister alguses ebakompetentseks pidas.

“Vaher peaks praegu välja tulema väga adekvaatsete selgitustega, miks protsess politseijuhi valimisel on muutunud palaganiks, kui ta seda aga ei suuda, võtma poliitilise vastutuse ja lasta sisejulgeolekut poliitilisel tasemel juhtima kedagi muud otsusekindlamat ja võimekamat,” arvab Anvelt.

Saadik lisas, et kõike eelnevalt arvesse võttes ei olegi lõppkokkuvõttes oluline, millal minister kandidaadiga tuleb komisjoni ette, sest ministril puuduvad jätkuvalt adekvaatsed selgitused Kama sobivuse kohta.

Koalitsioonipartner kahtleval seisukohal

Lisaks Anveltile on õiguskomisjoni keskerakondlasest liikme Peeter Võsa sõnul Kama samuti ebasobiv ning ilmselgelt poliitiline kandidaat.

Võsa tõi välja, et politsei tegevuses on tema arvates viimasel ajal olnud palju ebaselget ning sellises olukorras ei pea ta õigeks külvata remonti vajavas ametkonnas veelgi enam segadust ning sinna kiirustades ja vägisi suruda selgelt poliitilist persooni.

“PPA uut võimalikku juhti pole tutvustatud meie fraktsioonile. Nii palju kui eile selgus, pole ta käinud kohtumas ühegi fraktsiooniga kuigi majas on PPA võimalikku IRL-i poliitkomissarist uut juhti näha liikumas iga päev ja võimalust selleks peaks olema küll. Aga minu meelest need asjad ikka päris nii käia ei saa, et õiguskomisjonile öeldakse teisipäeval inimese nimi ja neljapäeval peame me peale pooletunnist kohtumist temaga otsustama, kas toetame teda või mitte. Kui see pole kiirustamine, siis mis see on?” kommenteeris Võsa Delfile.

Võsa lisas, et komisjon vajab kindlasti veidi aega, et ennast võimaliku PPA uue juhi taustaga kurssi viia. Ta arvas, et pärast vaba nädalat oleksid nad ehk valmis Kamaga kohtuma.

Lisaks opositsioonisaadikutele oli ka IRLi koalitsioonipartneri esindaja reformierakondlane Valdo Randpere Kama kandidatuuri nii varakult arutuse alla võtmise vastu. Randpere sõnul on PPA juhi ametikoht liiga tähtis selleks, et komisjon võiks lihtsalt käigu pealt kokku tulles oma seisukoha kujundada.

“Ma arvan, et PPA juhi valik pole ainult siseministri vastutus, vaid ka õiguskomisjon ja valitsus peavad selle valiku taga olema. Tegelikult laiemalt vaadates esindame me õiguskomisjoni liikmetena kogu riigikogu seisukohti. Ma ei taha sellist vastutust võtta kiirustades ja halvasti informeerituna,” ütles Randpere ja lisas, et kõige varem saab komisjon Kama kandidatuuri arutama hakata kahe nädala pärast.

Eesti Päevaleht kirjutas täna, et IRL oleks juba neljapäeval tahtnud õiguskomisjonis arutada uue PPA juhi kandidaadi sobilikkust, kuid riigikogu õiguskomisjoni ülejäänud liikmed oli sellise päevakorra punkti lisamise vastu.

Delfi

Leave a Reply

*

SDE
SOTSIAALMEEDIA