Palagan kogub tuure! Kuhu võib jõuda poliittsirkusega?

Võtsin esmaspäeval Riigikogu täiskogus enda koostatud arupärimise juures sõna kokku kolmel korral. Peale istungi rakendamist juhataja poolt juhatasin sisse arupärimise, kell 15:31 küsisin oma kohal istudes ministrilt küsimuse. Samuti olen kaadris kell 15:52, kus on näha, et istun iPad käes ja kirjutan. Veel olen kaadris kell 15:59, kus on näha, et kuulan keskendunult ettekannet. Kell16:08 läksin koos IPadiga pulti ja pidasin kõne oma seisukohtadest ministri etteastele.

Meedias levivas stoppkaadrilt Riigikogu täiskogu istungilt kell 15:55 on näha mind istumas avatud iPad laual. Kõik iPadi kasutajad teavad, et üldjuhul loetud sekunditega iPad lukustub ja ekraan läheb mustaks. Antud pildilt on näha, et iPadi ekraan helendab. Minu iPad on lukustuma seatud 30 sekundi peale. Lükkan kategooriliselt ümber väite, et magasin Riigikogu arupärimise ajal.

Olen jätkuvalt seisukohal, et valimisvõitlust ei tohi lasta palagani tasemele. Tuleb tegeleda sisuliste asjadega. Mul on kahju, et narkovastases võitluse möödalaskmisi üritatakse varjata liivakastimängudega.

Küsimusele, miks minu kõne IRLi ministri vastuste järel võib tekitada konkurentides tõsist pahameelt, leiab ilmselt vastuse, kui lugeda allpool olevat kõnet. Samuti võib näha kogu teemat ka youtubeist. Minu kõne kell 16:08

Andres Anvelt
Proua juhataja! Hea minister! Head kolleegid! Ei oskagi kuskilt pihta hakata, sellepärast et minu küsimus oli ju tegelikult suunatud millele? Minu küsimus oli suunatud sellele, kas minister on valmis tunnistama teatud möödalaskmisi kahe aasta poliitikas. Seda me muidugi ei kuulnud, mis on ka arusaadav, sellepärast et see eeldab poliitilist vastutust. Aastatel 2011–2013, ütleme, 2012. aasta lõpuni on narkosurmade arv olnud pidevas tõusus. Ta ei ole käinud üles-alla, vaid kuni 2012. aasta lõpuni oli ta pidevas tõusus, ma tuletan meelde. Siitsamast puldist me oleme juhtinud tähelepanu ka sellele, et meil on olnud tegevuskava, mille käigus narkosurmade arv tegi Eestis kümne aasta jooksul üldse kõige suurema hüppe, mida on üldse võimalik ette kujutada.

Meil võivad olla erinevad tegevusplaanid, aga tegevusplaani ei loe narkodiilerid, tegevusplaani ei loe narkomaanid, seda loevad poliitikud. Ja minu küsimus oli selles, kas siseminister on valmis tunnistama seda, et teatud möödalaskmised, kas neid saabki teatuteks nimetada, aga tõsised möödalaskmised sisejulgeolekupoliitikas on viinud selleni, et Eesti on kaotanud kümneid ja kümneid noori inimesi. Seda me muidugi ei kuulnud.

Meediast me oleme vahepeal lugenud erinevaid süüdistusi või, kuidas ma ütlen, oma õigustusi. Nii on öelnud siseminister Eesti Ekspressile näiteks, et narkomaaniat ei saa vähendada üksnes karistuspoliitikaga – õige. Samas, minister Pevkur on rääkinud sotsiaalministrina, kui ta oli veel sotsiaalminister, et pakkumise vähendamine on just politsei töö. Vahepeal leidis siseminister üldse, et siin rääkija on süüdi selles, kuna mina olin keskkriminaalpolitsei direktor aastal 2003, kui fentanüül, nagu öeldakse, Eestisse jõudis. Sellise loogika pinnal võiks ju teha järeldusi, et tema erakonnakaaslasest linnapeakandidaat on oma liiklusrikkumistes ka süüdi selles, et meie siseminister rikkus kümme aastat tagasi massiliselt liikluseeskirju. Selliseid järeldusi võiks teha tõesti, kuigi see ei ole asja mõte.

Ma küsiks nüüd sellesama narkostrateegia või narkoennetuskava kohta, et kus siis see tõde peitub. Just mõned kuud tagasi on justiitsminister Hanno Pevkur siin öelnud seda, ma väga lihtsalt ütlen kohe: ta ütleb selgelt, et narkovastane võitlus on käima lükatud. See tähendab seda, et esimeses kvartalis on narkosurmasid 44% vähem, ja mistõttu, ütleb meie justiitsminister, võib see langus olla riigi mulluse poliitika muutuse tulemus, mis pani narkootikumide maaletoojate ja suurte grupeeringute kõrval püüdma ka väiksemaid diilereid ning mis on juba kasvatanud ka narkokuritegudes süüdimõistetute arvu.

Sedasama küsisime meie ka ministrilt. Vastus täna ministrilt oli, et narkosurmadega seonduvat statistikat ei saa võtta mehaaniliselt. Jah, küsimus on tõesti selles, kui palju mingisugust statistikat saab võtta mehaaniliselt, aga narkokuritegude puhul on selline iseärasus, et narkokuritegu ei tule ise politseiosakonda siis, kas tal on tuju või mitte, sarnaselt tädi Maali või onu Jüriga, kellelt varastatakse näiteks jalgratas. Tema otsustab, kas ta hindab seda politsei vääriliseks või mitte, narkokuritegude statistika jõuab siis statistikasse, kui politsei on kedagi kinni püüdnud. Ja selle aasta algusest Põhja Prefektuuris politsei hakkas inimesi kinni püüdma. Ehk mida ma tahan öelda, on see, et me jõudsime sinna, mida me kaks aastat rääkisime siitsamast puldist. Enne, kui narkopakkumisi tänavatel ei vähendata, ei lange ka narkosurmade arv – seda siiani tehtud ei olnud. Paluks kolm minutit juurde!

Esimees Ene Ergma
Kolm minutit, palun!

Andres Anvelt
Selle näite tõestuseks on seesama asi, mida minister ütles: Tallinnas on langenud narkosurmade arv, Ida-Virumaal on see jätkuvalt kõrge. Miks? Sest Ida-Virumaal ei tegeleta tänaval narkodiileritega. Jah, Ida-Virumaal on palju probleeme, Ida-Virumaal on politseis kaadriprobleemid, aga seesama konkreetne väide saab tõestuse ka selles, et seal, kus tegeletakse, on see probleem vähenenud, ja seal, kus ei tegeleta, on see probleem jätkuvalt suur või isegi kasvutrendis. Tegevusplaan on iseenesest hea, tegevusplaan peab olema, kriminaaltulu äravõtmine narkokurjategijalt on hädavajalik, sest seda investeeritakse taas narkoturgu. Kuid ilma võitluseta tänaval ja ilma ressursi panekuta sellesse ei juhtu nendesamade narkoostjate seisukohast mitte midagi. Nii kaua, kuni neil on kaup kättesaadav, nemad oma ostutuhinat, oma järgmist doosivajadust millegi muuga ei asenda.

Hea minister! Anna mulle andeks, aga oma küsimusele ma kindlasti vastust ei saanud ehk tegelikult ma ju küsisin mida? Kas siseminister tunnistab seda, et viimase kahe aasta jooksul läbi viidud sisejulgeolekupoliitika on narkosurmade osas olnud valel teel? Siseminister seda ei tunnistanud erinevalt justiitsministrist, kes oma intervjuus väga selgelt ütles, et poliitika muutus on kaasa toonud muutused ka selles kurvas arvus. Aitäh!

Leave a Reply

*

SDE
SOTSIAALMEEDIA