Peaminister: poliitikute ja ärimeeste kõnesid kuulatakse pealt

Peaminister Andrus Ansip väitis eile, et kuna kõigi eelduste kohaselt kuulatakse Eestis telefonikõnesid pealt, siis ei usu ta Silver Meikari väidet, et Kristen Michal leppis varjatud annetusetegemise kokku telefonitsi. “See on väga julge väljaütlemine. See tähendab, et peaminister ei usu meie põhiseadusesse,” kommenteerib endine kriminaalpolitseinik ja praegune riigikogulane Andres Anvelt.

“On kahju, et Eestis on selline olukord kujunenud, aga paraku on see nii, et ettevõtete juhid, ammugi mitte erakonna peasekretärid ei eelda, et nende telefonikõnesid ei kuulata pealt. Eeldus on pigem selline, et kõik telefonikõned on salvestatavad ja sisuliselt avalikud,” rääkis Andrus Ansip Postimehele, et ei suuda uskuda, et Kristen Michal leppis varjatud annetuse tegemise Silver Meikariga telefonitsi kokku. “Minu järeldus: Silver Meikar valetas,” arvab Ansip.

“Julgeolekuasutused ja uurimisasutused saavad telefonikõnesid pealt kuulata üksnes seadusest tulenevatel juhtudel ja igal konkreetsel juhul annab selle loa eranditult kohtunik,” kinnitavad nii kaitsepolitseiameti pressiesindaja Harrys Puusepp kui ka riigiprokuratuuri avalike suhete juht Katrin Lunt. “Seega väär on mõneti leviv arusaam, et politsei või mõni muu asutus kuulab kedagi suvaliselt ja kontrollimatult pealt,” lisab ka politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja Kaarel Kuusk, kelle sõnul on jälitustegevus politseile viimane abinõu kuritegude avastamiseks.

Anvelt: peaminister ei usu põhiseadusesse

“Pealtkuulamine nõuab lisaks reeglite järgimisele väga palju aega ja inimtööjõudu. Ainuüksi sellepärast on ekslik eeldada või arvata, et Eestis toimub mingi eriline või laialdane pealtkuulamine,” lisab Puusepp

Endine kriminaalpolitseinik ja praegune riigikogu liige Andres Anvelt (SDE) on Ansipi väitest, justkui kuulataks Eestis kõikide tähtsate ninade telefonikõnesid pealt, šokeeritud. “See on väga julge väljaütlemine peaministri poolt. See tähendab, et peaminister ei usu meie põhiseadusesse,” lausub Anvelt, kelle sõnul ei tohi demokraatlikus riigis eksisteerida olukord, kus inimesed elavad jälitushirmus. “Minu tutvusringkonnas küll ei ärka inimesed hommikul ja ei lähe õhtul magama selle mõttega, et neid pidevalt kuulatakse pealt, aga eks meil ole peaministriga suures osas erinevad tutvusringkonnad.”

Mõis: pealt kuulatakse kõvasti

Ärimees ja endine poliitik Jüri Mõis pole kunagi midagi ütlemata või tegemata jätnud sellepärast, et eeldab: tema kõnesid kuulatakse pealt. “Ma ei mõtle selle peale üldse, mul ei ole midagi varjata,” ütleb Mõis. Samas on telefonikõnede pealtkuulamine tema meelest sage uurimisorganite praktika. “Mul on ühel firmal kriminaalmenetlus pooleli ja sealt tuleb välja, et kõnesid kuulatakse ikka kõvasti pealt,” viitab ta firma Letofin Trading vastu algatatud kriminaalmenetlusele. Mõis on firma nõukogu esimees ja firmat kahtlustatakse maksudest kõrvalehoidmises.

Aga üldjuhul on pealtkuulamiseks ikkagi olemas kohtuniku luba? “Selles ma nii kindel ei oleks,” arvab Mõis.

Dokumendi järgi, mille justiitsministeerium 2010. aastal koostas, väljastab kohus aastas umbes 800 telefoni pealtkuulamise luba.

Jents: inimesed jäetakse teavitamata

Riigikogu õiguskomisjoni liikme Kalle Jentsi kinnitusel läheb homme riigikogus teisele lugemisele jälitustoimingute eelnõu. Eelnõu, mis seab jälitustoimingute tegemiseks praegusega võrreldes täpsemad tingimused ja tagab paremini inimeste põhiõiguste kaitse, läbis esimese lugemise 6. märtsil. Jentsi sõnul on pärast esimest lugemist tehtud veel lisaettepanek luua jälitustegevuste tarbeks eraldi infosüsteem. Eelnõu järgi hakatakse inimesi rohkem teavitama, kui nende privaatsust jälitustegevusega riivatakse, ja jälitustoimingute üle hakatakse teostama ka kontrolli. “Praegu on ette tulnud, et inimesed jäetakse põhjendamatult teavitamata,” ütleb Jents.

Uuendusena saab jälitustoiminguteks edasilükkamatul juhul loa anda vaid kohus, mitte enam politseiasutuse juht. Veel täpsustuvad ja vähenevad kuriteod, mille puhul saab jälitustegevust läbi viia.

Õhtuleht

Leave a Reply

*

SDE
SOTSIAALMEEDIA