Poola järgib vanglareformiga Eesti eeskuju

Täna Viru vanglat külastanud Poola justiitsministri Marek Biernacki sõnul tahab riik Eesti moodsast vanglasüsteemist eeskuju võtta.

Eesti konsulteerib Lätit vanglasüsteemi uuendamisel ja tõenäoliselt hakkab samamoodi teadmistega abistama Poolat, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Justiitsminister Andres Anvelt selgitas, et Eestil on Poolaga suhteliselt sarnane minevik.

“See vanglasüsteem, mis oli ka Eestis 12 aastat tagasi, sarnaneb nende üldiste põhimõtetega, mis olid nii kogu Nõukogude Liidus kui ka Ida-Euroopa blokis. Need olid suuresti nii-öelda tsooni tüüpi vanglad, mis on minu arvates sõna otseses mõttes kuritegevuse kasvulava. Esiteks seal sooritatakse kuritegusid, mis on suunatud väljapoole ja teiseks seal luuakse uusi kontakte,” rääkis Anvelt.

Ta märkis, et Eesti on kümne aastaga teinud läbi väga suure muutuse, mistõttu on ka lätlased ning poolakad hakanud vaatama eeskujuna meie poole.

“Suur osa sellest, et Eestis on kuritegevus vähenenud, on selle taga, et vanglad on läinud üle uuele süsteemile ja vanglas tõesti inimesi muudetakse. Kõik hakkab pihta ka majast endast ja inimestest, kes vangidega töötavad, enne kui nad vabadusse saavad,” lisas Anvelt.

Poola justiitsminister Marek Biernacki ütles, et Eestis on väga kaasaegsed vanglad, millega võrreldavad on Euroopas vaid Hispaanias.

“Ka meil on vange liiga palju. Me töötame praegu välja uut karistusseadustikku ja see vähendab vabadusekaotuslikke karistusi. Samas hakkame kasutama elektroonilist järelvalvet,” kirjeldas ta tulevikuplaane.

Lisaks on justiitsministri sõnul Poolas kavas oluline pilootprogramm, mille käigus muudetakse üks vana totalitarismiperioodi vangla muuseumiks ning selle asemele ehitatakse tänapäevane vangla.

Uudised.err.ee

Leave a Reply

*

SDE
SOTSIAALMEEDIA