Psüühiliselt haigete tapjate vabastamine tuleneb rahanappusest

Endine kriminaalpolitseinik, riigikogulane Andres Anvelt ütles, et ETV saates “Pealtnägija” kirjeldatud juhtum, kus süüdimatuks tunnistatud tapja vabadusse lasti, on märk riigi rahanappusest, mis mõjutab otseselt kodanike turvatunnet.
“”Pealtnägija” lugu on järjekordne näide sellest, et meie riigi eelarveliste vahendite nappus sunnib kokku hoidma kõigist valdkondadest, sealhulgas ka turvatunde tagamisest,” ütles Anvelt ERR-i uudisteportaalile.
Anvelti sõnul tasub selle juhtumi puhul tähelepanu pöörata seadusemuudatusele, mis lubab süüdimatuks tunnistatud inimesi suunata statsionaarselt ravilt kodusele. “Sellise muudatuse tagamaad tulenevad suures osas rahaliste vahendite nappusest ja sellest, et haiglatel puuduvad võimalused eraldada statsionaarseks raviks vajalikke haiglakohtasid,” sõnas Anvelt.
“Väga raske on uskuda, et paar aastat tagasi ägedate luulude all kannatama hakanud ja siis inimese tapnud isik suutis kaheksa kuuga saavutada raviga sellise taseme, et ta ei ole enam ohtlik ümbritsevatele. Kui nii, siis tundub asi pigem pettusena ja prokuratuur on teinud õigesti, et on sellise otsuse edasi kaevanud,” lisas Anvelt.
Ta lausus, et ilmselt tehakse sellises raskes asjas täiendav ekspertiis. Anvelti sõnul ei saa sundravi käsitleda karistusena, sest sundravi määratakse inimesele, kes teo sooritamise hetkel ei mõistnud oma tegu ja käitumist ehk ta oli otseselt süüdimatu.
“Tõesti ei saa ka tema tervenemise puhul teda karistada, sest kui ta ei saanud aru, mida ta tegi, siis ei saa ta ju aru ka, mille eest teda karistatakse ning karistusel pole seega mõtet. Küll peab olema ikka väga kaalukaid põhjusi hindamaks inimese tervenemist sisuliselt kaheksa kuuga. Sellisel juhul tahaks kuulda kohtuniku isiklikke selgitusi oma otsuse põhjendamisel,” ütles ta.
Aasta ja kaks kuud tagasi tappis Sindis kohalik pereisa ja ettevõtja Valdek 21-aastase Karmo, nüüd aga on kevadel süüdimatuks tunnistatud tapja vaba mehena tagasi oma kodus.
“Pealtnägija” kinnitusel pole Sindi tragöödia puhul tegu üksikjuhtumiga, vaid hiljuti tehtud seadusemuudatuse alusel on kümneid psühhiaatrilisele sundravile määratud inimesi koduravile saadetud.

ERR

Leave a Reply

*

SDE
SOTSIAALMEEDIA