Varjamine lõhnab valgustkartva raha järele

Poliitikute arvates on varjatud rahastamise põhjuseks parteide üha suurenev rahavajadus ning seetõttu võidakse nõustuda ka valgust kartva raha vastuvõtmisega.

Eilne Äripäev kirjutas, et Reformierakonna lehti välja andva OÜ Fidenter omanikuks on Šveitsi privaatpanga konto taha varjuv isik või isikud. “Kõik sellised firmade omandi vormistamised lõhnavad alati maksude optimeerimise või siis avalikku valgustkartva rahastamise järele,” sõnas sotsiaaldemokraadist riigikogu liige Andres Anvelt.

Tema sõnul käib erakondade vahel mõttetu võidurelvastumine, mille käigus otsitakse kõikvõimalikke rahalisi vahendeid, et trumbata teine partei valimiskampaaniates üle. “Saadikukoht läheb üha kallimaks ja sellest on tekkinud justkui äriidee,” märkis Anvelt.

Kõigil on raha vähe, eks see ole varjatud raha vastuvõtmise põhjus, lausus IRLi liige Mart Nutt. Probleem on üleval juba väga pikka aega ning Nuti sõnul on erakondade rahastamist olnud raske kontrollida ka väga pikaajalistes demokraatiates.

Keskerakondlasest riigikogu liikme Mihhail Stalnuhhini arvates peaksid uurimisasutused tegelema Reformierakonna ajalehtede kirjastaja omaniku väljaselgitamisega. Keskerakonna suhtes alustas kapo uurimist 500 euro pärast, viitas ta Priit Toobali ja Ester Tuiksoo juhtumile.

Stalnuhhini sõnul kasutatakse varjatud rahastamise skeeme, kuna on ärimehi, kelle ärid on halli värvi ning kellel oleks oma nime all annetades raske raha päritolu selgitada. Samuti on tema sõnul ärimehi, kes tahavad opositsioonierakondi toetada, kuid ei julge seda oma nime all teha, kuna kardavad riigivõimu poolt sanktsioone.

Andres Anvelti kinnitusel on varjatud rahastamise teema paljudele poliitikutele ebameeldiv, kuid riigikogus on tunda tahet selle probleemi lahendamiseks. “Ainuõige tee on panna kuludele piir peale ning selle piiri jälgimine tuleb teha võimalikult läbipaistvaks,” lisas ta.

Nii Anvelt kui ka Nutt toetavad ettepanekut, et erakonna tahtlik ebaseaduslik rahastamine peab olema jälle kriminaalselt karistatav.

Äripäev

Leave a Reply

*

SDE
SOTSIAALMEEDIA