Võrumaa Teataja: Kas prokuratuur on pime?

„Prokuratuur peaks olema pime ja kurt, et mitte reageerida sellistele asjadele,” põrutas Riigikogu liige Inara Luigas justiitsminister Michalile, kes oli kutsutud aru andma Ülo Tulikut puudutavate korruptsioonikahtluste kohta. Nii Luigas kui teised arupärimisele alla kirjutanud saadikud olid hämmingus, miks ei ole veel alustatud uurimist isiku suhtes, kelle kohta on üles kerkinud sedavõrd palju kahtlusi, kui isegi Riigikogu korruptsioonikomisjoni esimees Andres Anveltki on öelnud, et andmed on piisavad, et nende põhjal uurimist alustada.

Minister jäi arupärimisele vastates vaoshoituks ega soovinud oma erakonna koalitsioonipartneri ridadesse kuuluvat Tulikut kritiseerida, mainides vaid üldsõnaliselt, et Tuliku uurimine on prokuratuuri pädevuses. Samas rõhutas ta suuresõnaliselt korruptsiooni vastu võitlemise olulisust ja tõdes, et korruptsioon avalikus sektoris on oht riigi julgeolekule. Järelikult võib ka Tuliku tegevust oma väimehe äritegevuse soodustamisel nimetada ohuks riigi julgeolekule, mis teeb ministri tegevusetuse veelgi totramaks — kas ministri roll on siis jõuetult pealt vaadata, kuidas prokuratuur, vaatamata ohust riigi julgeolekule, keeldub ühe riigiametniku korruptsiooni uurimast?

Jääb mulje, et õigus on keskerakondlastel, kes väidavad, et neid koheldakse korruptsioonikahtluste ilmnemisel sootuks teistmoodi kui võimuliitu kuuluvaid poliitikuid. Vaevalt jõuab kahtlus meediasse, kui juba on keskerakondlasel käed raudus. Juhtub aga korruptsioonikahtlane ametnik mõne võimupartei liige olema, käib tants teistpidi — ajakirjandus võib end või hingetuks huilata ja kõik episoodid üksikasjadeni välja tuua, kuid ainus, mis järgneb, on vaikus.

Kui prokuratuur ei alusta ja justiitsminister ka enda sõnul kuidagi alustada ei saa, siis mida teha? Ega jäägi muud üle, kui ajakirjandusel tuleb jätkata otsustajate ja õiguskaitseorganite konnasilmadel tallamist ning uurida, miks ikkagi ei alustata. Nagu ütles korruptsioonikomisjoni esimees Andres Anvelt: „Ajakirjandusel on korruptsiooni paljastamisel kandev roll.”

Allikas: Võrumaa Teataja

Leave a Reply

*

SDE
SOTSIAALMEEDIA